آشنایی با انواع کاغذ

یکی از مواردی که تاثیر بسیاری روی هزینه چاپ می‌گذارد کاغذ و مقوای مصرفی است، اما گذشته از این تاثیر باید توجه داشت که عدم تطبیق نوع کاغذ با محصول تولیدی ممکن است استفاده از آن را تحت الشعاع قرار دهد. پس لازم است بیشتر در مورد انواع کاغذ و کاربرد آن بدانیم. در این بخش قصد داریم تا ضمن معرفی مختصر انواع کاغذ موارد استفاده آن را نیز  خدمتتان یادآور شویم.


کاغذ تحریر:

این نوع کاغذ معمولاً برای چاپ کتاب و اوراق اداری همچون سربرگ ، یادداشت و پاکت استفاده می‌شود و گرماژ متفاوتی دارد اما آنچه بیشترین کاربرد را دارد ۷۰و۸۰ گرمی است. از این نوع کاغذ در گرماژهای ۷۰گرم تا ۱۲۰ گرم در بازار موجود است.

کاغذ گلاسه:

این نوع کاغذ در یک رو یا دوروی آن لعاب زده شده بطوری که چاپ به روی آن بسیار خوب انجام می‌شود. معمولاً برای پوستر و چاپ کارهای نفیس رنگی استفاده می‌شود و دو نوع مات و براق دارد. از این نوع کاغذ در گرماژهای مختلف از ۹۰گرم تا ۳۰۰ گرم در بازار موجود است.

کاغذ الوان یا تحریر رنگی:

کاغذهای تحریر رنگی موجود در بازار از ۶۰ گرم تا ۸۰ گرم است. کاغذهای الوان گرم پایین معمولاً برای نسخه‌های دوم و سوم فاکتور و… کاربرد دارد. گرماژ آنها ۶۰ گرم است و گاهی همراه کاغذهای گراف و همچنین در گرماژ های بالا برای تولید کاغذ کادو استفاده می‌شود.

کاغذ پشت چسب دار (لیبل ):

این نوع کاغذ به چسب آغشته شده و یک روکش سیلیکونی زیر آن قرار گرفته و بعد از چاپ برداشته شده تا کاغذ روی سطوح مختلف قابل چسباندن شود. سطح سیلیکونی به رنگ زرد و سفید وجود دارد برخی از انواع این نوع کاغذها به دلیل نامرغوب بودن و اینکه زمان چاپ در اثر فشار چسب بین دو لایه بیرون میزند مناسب چاپ نیست بنابراین هنگام نیاز ، نوع خوب آن را استفاده نمایید. به کارگیری کاغذ پشت چسبدار نامرغوب در عملیات پس از چاپ همچون طلا کوب، برش، دای کات و نیم‌تیغ، مشکلات خاص و پیش بینی نشده‌ای ایجاد می‌کند.

Pvcچسبدار:

این نوع کاغذ یا به عبارت دقیق‌تر ورق چاپی از جنس pvc چسبدار بوده و مناسب چاپ لیبل‌های مختلف برای محصولاتی است که در معرض آب قرار دارند.

مقوای پشت طوسی:

این نوع کاغذ که یک طرف آن سفید و طرف دیگرش طوسی است به گرماژ های مختلف از ۲۰۰ گرم تا ۳۵۰ گرم وجود دارد اما پر مصرف‌ترین آن ۲۲۰ گرم تا ۲۵۰ گرمی است که معمولا جهت چاپ جعبه استفاده می‌شود طبیعی است که جعبه کوچک با گرماژ پایین و جعبه‌های بزرگتر که مقاومت بیشتری دارند با گرماژ بالاتر استفاده می‌شود. 


مقوای فانتزی:

آنچه در بازار ایران به نام مقوای فانتزی نامیده می شود طیف وسیعی دارد که شامل مقواهایی با بافت‌های مختلف و تنوع رنگی بسیار است. مقواهای رنگی و عمدتا بافت دار در ابعاد ۵۰*۷۰ و ۱۰۰*۷۰ در گرم‌های مختلف از ۱۲۰ گرم تا ۲۵۰ گرم موجود است که کاربرد آن‌ها در چاپ، بیشتر برای کارت ویزیت، کارت‌های تبریک و چیزهای از این دست است.


کاربن لس(NCR):

کاغذی با پوشش شیمیایی که شبیه به کاربن عمل می کند و یک کپی از نوشته های دست نویس را روی صفحه بعدی انتقال می دهد. این نوع کاغذ به نام NCR نیز معروف است. این نوع کاغذ همان تحریر الوان با گرماژ پایین است که پس از چاپ اندود میشود تا قابلیت کپی کردن را داشته باشد . بدین ترتیب از آنها در فرم های چندلایه استفاده میشود.

کرافت:

این نوع کاغذ که از خمیر چوب سولفاته تهیه شده به رنگ قهوه ای کم رنگ است و نسبتاً مقاوم. از کاغذ کرافت برای بسته بندی و گاهی در کارهای فانتزی بخصوص کار های هنری متفاوت چون پوستر و . . . استفاده می شود.


تذکر : دقت داشته باشید نشست رنگ ها روی کاغذ مختلف فرق میکند ، کاغذ تحریر اصطلاحا رنگ را به خودش می کشد اما کاغذ گلاسه چون سطح صیقلی دارد رنگ ( مرکب پذیری ) را بهتر و با کیفیت تر نشان می دهد . در نتیجه برای کارهای تمپلات ( زمینه کامل رنگی و پررنگ ) از کاغذهای گلاسه استفاده کنید و برای کارهایی که از رنگ های کمتری استفاده شده و مورد کاربری آن ها به صورتی است که نیازی به استفاده از رنگ های فراوان نیست از کاغذ های تحریر و کتان استفاده کنید ( مانند سربرگ و فاکتور ) ؛ این نوع کاغذها برای نوشتن با خودکار نیز مناسب هستند .

جدول موارد مصرف کاغذهای موجود

نوع کاغذگرماژ معمولکاربردها
کاغذ روزنامه۵۰روزنامه
کاغذ تحریر۱۰۰ تا۷۰اوراق اداری، کتاب، پاکت‌نامه، پاکت‌نامه ملخی،A4
گلاسه مات۹۰ تا ۱۷۰بروشور،کاتالوگ،کتاب‌های نفیس
گلاسه براق۹۰ تا۱۷۰بروشور،کاتالوگ،کتاب‌های نفیس
مقوای گلاسه۱۷۰ تا ۳۰۰جلد کتاب، کاتالوگ،فولدر
کاغذ خود کپی(NCR)۴۰ تا ..فاکتورها ، قبوض، فرم‌ها و قراردادهای چند نسخه‌ای
مقوای کارتی۳۰۰کارت ویزیت و تبریک، جلد کتاب
مقوای پشت طوسی۲۰۰ تا ۳۰۰بسته بندی و جعبه
مقوای پشت کرم۲۵۰بسته بندی دارویی و بهداشتی
مقوای پشت سفید۲۵۰بسته بندی دارویی و بهداشتی
کاغذ و مقوای فانتزی۱۲۰ تا ۲۵۰کارت ویزیت،کارهای فانتزی همچون انواع کارت دعوت
الوان۶۰نسخه دوم و سوم فاکتور و قبوض
کرافتمختلفکارت ویزیت ، نقشه ، بروشور ، کتاب
کاغذ پشت چسبدار لیبل محصولات، برچسب تبلیغاتی
مقوای ایندربرد۲۵۰ -۳۰۰کارت ویزیت،جعبه، کارت، جلد کتاب


کاغذ چاپ

طبقه بندی: آشنایی با امور چاپی،

شنبه 24 تیر 1396 | 04:05 ب.ظ | جواد جواد | نظرات