بیشتر پروژکتورهایی که با ال ای دی ها ساخته میشوند از تعداد قابل توجهی ال ای دی با روشنایی بالا ساخته شده اند. این ال ای دی ها ممکن است با روشهای متفاوتی سیم کشی شده باشند که هرکدام مزیتها و محدودیتهای خودش را دارد .

حالت سری

 مسلما ساده ترین آرایش برای اتصال ال ای دی ها به صورت سری است، آند ال ای دی دوم به کاتد ال ای دی اول متصل می شود. یک منبع جریان تک و ثابت میتواند کل رشته را روشن کند. این روش برای تعداد محدود ال ای دی در یک رشته به خوبی کار میکند.از آنجایی که ولتاژ متناسب با تعداد ال ای دی ها در یک رشته است، رشته طولانی میتواند به نسبت ولتاژ بیشتری را بخواهد. با فرض این که ولتاژ معادل 3.5 ولت و رشته شامل 24 ال ای دی باشد، ولتاژی در حدود 84 ولت نیاز است. اگر یکی از ال ای دی ها پس از سوختن اتصال کوتاه شود، درولتاژ اعمالی روی هر ال ای دی تاثیر محدودی دارد و اگر پس از سوختن مدار باز شود، همه لامپ ها از کار می افتند.


حالت موازی

به منظور کم کردن سطح ولتاژ، چندین رشته میتواند به صورت موازی به هم متصل شوند. استفاده از 24 ال ای دی، که میتواند به 4 سری 6 تایی تقسیم کرد و بعد آنها را در رشته هایی به صورت موازی به هم متصل کنید. در حال حاضر ولتاژ کلی در حدود 21 ولت است اما نیاز به جریانی 4 برابر بیشتر برای روشن کردن لامپ ها دارد. اگر هر کدام از این ال دی ها در اثر سوختن مدار باز شود، یکی از رشته ها قطع می شود اما دیگر رشته ها روشن باقی می ماند. اگر هر یک از ال ای دی ها در اثر سوختن اتصال کوتاه شود، آن رشته نسبت به رشته های دیگر جریان بیشتری مصرف میکند. این شرایط به احتمال زیاد نتیجه ای با قابلیت اطمینان پایینی در نگه داری ال ای دی ها در رشته با ال ای دی های سوخته دارد و درمعرض استرس بالایی است.

ماتریس

برای پوشش دادن برخی از معایب روش موازی می باشد، در این روش امکان افزودن اتصالات بیشتر وجود دارد. در تنظیمات ماتریس، چندین ال ای دی به صورت موازی بهم متصل میشوند و بعد چندین دسته از موازی ها به صورت سری بهم متصل می شوند.بر طبق مثال بالا برای 24 ال ای دی، میتوان گروهای 4 تایی که به صورت موازی متصل شدن را داشته باشیم و بعد آنها را یک توده کنیم. ولتاژ رشته ها همچنان همان 21 ولت است.و جریان درایور نیز ثابت خواهد ماند. مزیت این روش این است که اگر یکی از ال ای دی ها اتصال کوتاه شود ( و یا بسوزد) فقط 4 ال ای دی را از مدار خارج میکند و 20 ال ای دی باقی مانده بدون هیچ مشکلی به کارشان ادامه می دهند.از معایب این روش به اشتراك گذاشتن بار بین ال ای دی های موازی است که بستگی دارد چقدر ال ای دی ها از نظر کارایی با هم جور هستند.

رشته مستقل

مطمئنا بهترین روش استفاده از درایور چند کانالی با جریان ثابت است. در این روش هم از مثال قبلی استفاده میکنیم، در این روش از 4 درایور با خروجی برای اتصال 4 رشته 6 تایی از ال ای دی به صورت مستقل استفاده میکنم. در این صورت مشکل از کار افتادن یک ال ای دی را حذف می شود. در این روش، همه ال ای دی ها در امان می مانند. در این مورد درایورها به خاطر داشتن 4 کانال مستقل گران تر خواهند بود .
تفاوت لنز ال ای دی شیشه ای و پلاستیکی       
بالا بردن عمر مفید چراغ الیدی 
طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

یکشنبه 27 مرداد 1398 | 10:26 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic