تعدادی از مزیت‌های عمده لامپ‌های LED نسبت به سایر لامپ‌ها توضیح داده می شود .


  


۱. بازده

در حال حاضر لامپهای LED بازده‌ای بین ۲۰ تا ۴۰ لومن بر وات دارند . این مقدار برای لامپهای التهابی ۱۲ تا ۱۵ لومن بروات ،  برای لامپهای کم‌مصرف ۳۵ تا ۶۰ لومن بروات و برای لامپهای بخار سدیم ۱۰۰ لومن بر وات می‌باشد . مشاهده می‌ شو د که ظاهراً لامپهای LED برتری خاصی نسبت به لامپهای کم‌مصرف و یا بخار سدیم ندارند ؛ اما نکته‌ای که باعث تمایز و برتری بازده لامپهای LED نسبت به سایرین می‌شود این است که نور تولید شده توسط آنها در تمام فضا پراکنده نمی‌شود و نیز شامل پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز نیست  و این موضوع باعث می‌شود که شدت نور آنها در فضای مورد نظر،  نسبت به سایرین بیشتر باشد . این مزیت ، باعث می شود که لامپهای LED در اماکن مختلفی که نیاز به نور متمرکز دارند ، مانند فعالیتهای ابزار دقیق در صنایع ، شرکت‌ها و ادارات ، کاربرد بیشتری داشته باشد .

 

۲.قابلیت اطمینان بالا :

فرض کنید که احتمال از کار افتادن یک LED در ساعات ۱ تا ۵۰۰۰ عمر آن ، برابر با ۰۰۲/۰ باشد و اگر یک لامپ LED با ۵۰۰ عدد LED را در نظر بگیریم و زمان تعویض این لامپ را منوط به از کار افتادن ۲۰۰ عدد LED آن بدانیم آنگاه احتمال تعویض این لامپ در زمان ۱ تا ۵۰۰۰ ساعت ، برابر است با ۰۰۲/۰ به توان ۲۰۰ که تقریباً برابر با صفر می‌باشد .

لذا ، زمانی که یک لامپ LED   در شرایط استاندارد بکار گرفته شود می‌توان مطمئن بود که تا سالها نیازی به تعویض آن نخواهد بود . به همین علت در حال حاضر کلیه لامپ‌هایLED ، از سوی تولید کنندگان خارج از کشور ، تا مدت ۵ سال تضمین می‌شوند و این شرکتها متعهد هستند که در صورت بروز هر گونه خرابی در هر نقطه دنیا ، بدون دریافت هیچ هزینه‌ای ، محصولات خود را جایگزین نمایند .

 

۳.عمر مفید بالا :

تا پیش از ظهور لامپهای LED ، بالاترین عمرثبت شده  برای منابع روشنایی ، در حدود ۵۰۰۰ ساعت بوده است که این مقدار با کمترین طول عمر متصور برای LED ها قابل مقایسه نمی‌باشد .

معمولاً هر زمان که از یک خیابان عبور می‌کنید ، یک یا چند عدد از لامپ‌های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آنها را جایگزین می‌کنند که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می‌باشد . لیکن با جایگزینی لامپ‌های LED به جای آنها ، می‌توان تا میزان زیادی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی نمود .

 

۴.عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز  :

همواره نوری که توسط منابع روشنایی تولید می‌شده ، با پرتوهای فرابنفش و مادون‌قرمز همراه بوده است  لیکن این پرتوها در حوزه بینایی ما قرار نداشته و کاربردی بمنظور تأمین روشنایی ندارند و علاوه‌ براین ، برای انسان مضر هستند تاجائیکه دانشمندان ، زنان را از قرار گرفتن در زیر نور لامپهای مهتابی و کم مصرف منع کرده‌اند ، زیرا بر اساس نتایج آخرین تحقیقات ، لامپهای مذکور میزان زیادی پرتو فرابنفش را از خود منتشر می نمایند و این در حالیست که تأثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست ، سالها پیش به اثبات رسیده است .

 

۵. به کارگیری با ولتاژهای بسیار پایین   :

ولتاژ مورد استفاده لامپهای LED می‌تواند بسیار پایین باشد و جالب است که لامپهای LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نورافشانی خواهند پرداخت و می‌توان آنها را با ضعیف‌ترین و کوچک‌ترین باطری‌ها تغذیه نمود . بنابراین می‌توان بسیاری از سیستم‌های روشنایی صنایع ، ساختمانها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبکه سراسری ، توسط باطری‌ها و پیلهای جریان مستقیم تغذیه نمود که مشکل پیک و دره بار شبکه را تا حدودی مرتفع می نماید و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماکن صعب‌العبور و فواصل بالا را کاهش خواهد داد .

 

۶.تولید حرارت کم  :

حرارت تولیدی توسط LED بسیار ناچیز است و علت ، پایین بودن میزان انرژی مصرفی آن است . این خاصیت ازگرم شدن محیط اطراف و نیز صدمه به قابها و حبابهای محافظ که معمولأ بعد از مدتی لامپ های التهابی آنها را ذوب می کنند ، جلوگیری می نماید .

 

۷. قابلیت استفاده از هر دونوع جریان:

لامپهای   LED بطور معمول از جریان DC استفاده می کنند ولی با قرار دادن یکسوکننده ها، می توان براحتی ازجریان AC نیز برای تامین انرژی مورد نیاز آنها استفاده نمود . البته در حال حاضر LED هایـــــــی تولید می شوند که بدون نیاز به اینورتر های جریان ویکسو سازها براحتی با جریان AC به فعالیت می پردازند .

 

8. افزایش بازده در شرایط کاهش جریان  :

پیش تر گفته شد که می توان با کاهش جریان ، نور   لامپهای LED را به میزان دلخواه تنظیم کرد حال ممکن است تصور شود که همانند سایر لامپها ، با کاهش جریان ، از میزان بازده نیز کاسته خواهد شد ولی حقیقت این است که بر خلاف سایر منابع روشنایی، که هرچه جریان لامپ های LED کاهش یابد ، میزان بازده نوری این لامپ ها افزایش یافته و از بازده نامی آنها نیز بیشتر می شود .

 

9. امنیت بالا  :

در صورت استفاده ازلامپ های LED ، چون این گونه لامپها را می توان با استفاده از ولتاژ های پایین و امن به کار برد و علاوه براین تولید حرارت توسط این گونه لامپ ها بسیار کم است ، لذا ، خطر برق گرفتگی ، سوختگی و حریق تا میزان زیادی کاهش یافته و می توان بسیاری از موارد ایمنی را که ملزم به رعایت آنها درمورد لامپهای قدیمی بودیم ، حذف نمود .

 

10. قابل رویت بودن نور LED ها نسبت به لامپهای التهابی به میزان ۱۰x   :

نور تولید شده توسط لامپ های   LED بعلت ماهیت خود و درخشندگی بسیار زیاد ، تا فواصل بسیار دور قابل رویت می باشد و حدودأ میزان فاصله ای که می توان نور آنها را تشخیص داد ، ده برابر لامپ های معمولی می باشد .   به همین علت لامپ های مذکور ، در بسیاری از چراغها و علائم هشدار دهنده و راهنمایی جایگزین نمونه های قدیمی شده اند .

 

11. حشرات از نور LED گریزانند  :

در لامپ های قدیمی ، بعد از گرد و غبار ، آلودگی ناشی از تجمع حشرات در اطرافشان مهم ترین عامل کاهش نور آنان   بود که میزان بازده نوری را تا حد بالایی کاهش داده و بدینصورت مصرف انرژی به ازاء محصول نوری بالا می رفت و هر از چند گاهی باید آنها را تمیز نمود . لیکن نور تولید شده توسط LED بر خلاف سایر نورها ، نه تنها حشرات را جذب نکرده بلکه آنها را از محیط پراکنده می کند و در نتیجه علاوه بر ایجاد محیطی بدون مزاحمت حشرات ، از آلوده شدن حباب لامپ LED توسط حشرات نیز خبری نیست .
دلیل تفاوت قیمت پروژکتورهای ال ای دی               نورپردازی آکواریوم
طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

چهارشنبه 30 مرداد 1398 | 11:01 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات