امروزه انواع متنوعی از ال‌ای‌دی‌ها در حال تولید هستند که از مهمترین آنها می‌توان به ال‌ای‌دی‌های COB و SMD و DIP و پاور ال ای دی (Power-LED) اشاره کرد.

       


خانواده DIP-LED: ( ال ای دی کلاهی )

DIP-LED

 ال‌ای‌دی‌های DIP قدیمی‌ترین نسل ال‌ای‌دی‌ها هستند که با وجود اینکه هنوز کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارند اما به دلیل نواقصی که داشتند خانواده های دیگری از ال‌ای‌دی‌ها طراحی و ساخته شدند که کلیه معایب ال‌ای‌دی‌های DIP را برطرف نمودند.

طول عمر مفید این خانواده حداکثر 15,000 ساعت می‌باشد که در مقایسه با نسل های جدید ال‌ای‌دی‌ بسیار پایین تر است.

 از جمله محدودیت های ال‌ای‌دی‌های DIP می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کم بودن میزان چگالی نوری به این مفهوم که در فضایی بسیار کوچک میزان نور بالایی تولید شود.

2- توان های بسیار پایین ال‌ای‌دی‌های DIP و عدم امکان تولید با توان های بالا

3- عدم امکان استفاده از ال‌ای‌دی‌های DIP به منظور مصارف روشنایی و فقط محدود به کاربردهای تزئیناتی

4- کم بودن طول عمر

خانواده پاور ال ای دی (High-Power-LED):

Power_LED

خانواده پاور ال ای دی نسل نسبتا جدیدی از ال‌ای‌دی‌ها هستند که علاوه بر اینکه معایب ال‌ای‌دی‌های DIP را برطرف نموده‌اند با استقبال شدیدی مواجه شدند و هم اکنون یکی از پرکاربرد ترین نوع ال‌ای‌دی‌ها به شمار می‌آیند. ال‌ای‌دی‌های این خانواده معمولا با توان‌های 1 تا 5 وات تولید می‌شوند.

پاور ال ای دی ها از قسمت های مختلفی مانند چیپ اصلی تولید کننده نور، لنز، پایه های آند و کاتد و سیم های از جنس طلا و … تشکیل شده اند.

مهمترین جز یک ال ای دی بخشی است که تولید کننده نور است و چیپ ال ای دی نامیده میشود که تراشه ایست نیمه هادی که با ایجاد جریان الکتریکی در آن قابلیت برانگیخته شدن و تولید نور را دارد.

چیپ ال ای دی معمولا در سایزهای استانداردی از قبیل 30 ،35 ،38 ،42 و 45 میل(mil) ساخته میشود که با توجه به سایز چیپ و تعداد چیپ موجود در یک ال ای دی توان مصرفی آن مشخص میشود.

ال ای دی ها تک چیپ، دو چیپ، چهار چیپ و شش چیپ از رایج ترین پاور ال ای دی ها هستند که می‌توانند شار نوری مناسبی را با توجه به نیاز کاربر فراهم نمایند.


خانواده SMD-LED:

خانواده  Surface Mounted Diode) SMD-LED) نسل جدیدتری از خانواده ال ای دی هستند که مانند سایر قطعات الکترونیکی SMD فاقد پایه‌های بلند هستند و بر روی سطح برد نصب و لحیم می‌شوند. 

ال‌ای‌دی‌های SMD به دلیل دارا بودن قیمت مناسب، شدت نور بالا و همچنین سهولت در نصب و منتاژ در کاربردهای تجاری که نیاز به تولید حجم زیادی از محصولات روشنایی می‌باشد بسیار مناسب است.

خانواده COB-LED:

COB-LED

 

واژه COB مخفف کلمه  Chip-On-Board است. ال‌ای‌دی‌های COB دارای مزایای متعددی نسبت به تکنولوژی‌های ال‌ای‌دی‌های قدیمی هستند .

مهمتر از همه، تکنولوژی COB اجازه می‌دهد تا چگالی بسیار بیشتری از آرایه‌های LED در یک بستر کوچک گنجانده شوند.

به عنوان مثال، با استفاده از تکنولوژی COB  بر روی یک آرایه مربع 10 میلیمتری، تعداد LED های بکار رفته 38 برابر ال‌ای‌دی‌های بکار رفته نسبت به فناوریDIP  و 5/8 برابر نسبت به فناوری SMD، بیشتر است.

این مزیت باعث شدت بیشتر و یکنواختی بیشتر نور می شود. به طور خلاصه، با استفاده از تکنولوژی COB  می‌توان به میزان زیادی هدررفت، مصرف انرژی  و فضای مصرفی را کاهش داد و خروجی نور را ثابت نگه داشت.

یکی دیگر از مزیت های بزرگ استفاده از تکنولوژی COB این است که دستگاه های COB فقط دو عدد پایه خروجی برای کل تراشه بدون توجه به تعداد دیودها دارند.

این طراحی مدار، صرف نظر از تعداد دیودهای تراشه، به سادگی برای بقیه دستگاه LED منجر می شود.

مزایای استفاده از ال ای دی های COB عبارتند از:

1- فشردگی سایز ال ای دی به دلیل اندازه کوچک تراشه

2- شدت بالای نور، به ویژه در فاصله نزدیک

3- یکنواختی بالا نور ، حتی در فاصله های کاری نزدیک

4- ساده سازی طراحی، به دلیل داشتن فقط 2 پین مثبت و منفی

5- عملکرد حرارتی برتر برای افزایش عمر، ثبات و قابلیت اطمینان
فروش پاور ال ای دی             انواع ال ای دی بلوکی ( رزینی و اینجکشن )

طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

یکشنبه 3 شهریور 1398 | 09:21 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات