روشنایی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در محیط آکواریوم ها است ؛ به جرات میتوان گفت که روشنایی آکواریوم و طیف نور آن میتواند روی رنگ ماهی ها و روی رشد ماهی ها و گیاهان آکواریومی تاثیر بسیاری بگذارد .

در ادامه با بهترین روش های روشنایی آکواریوم آشنا می شوید .

مهتابی های ضد آب :

مهتابی های ضد آب که معمولا چینی هستند در اندازه ها و رنگ های متفاوت میتواند انتخاب مناسبی برای آکواریوم های کوچک باشد ؛ این مهتابی ها نیاز به ترانس نداشته و مانند لامپ های کم مصرف از مدار سوئیچینگ استفاده میکند که این مدارات داخل دوشاخه جاسازی شده و هیچ حجمی را اشغال نمیکند . استفاده از یک شیشه ی محافظ به دور لامپ اصلی باعث محکم  شدن و ضد آب شدن کامل آن شده که خیلی مناسب است .

معمولا از دو رنگ آبی و سفید این مهتابی ها بیشتر استفاده می شود .

این مهتابی ها در صورت روشن بودن دائم داغ کرده و باعث سوختن مدارات آن می شود که بعد از آن دیگر قابل استفاده نیست .

لامپ کم مصرف :

لامپ های کم مصرف دارای طیف نوری مناسب برای آکواریوم های معمولی هستند و به دلیل موجود بودن این لامپ ها در هر اندازه بسیار برای آکواریوم مناسب هستند البته این لامپ ها ضد آب نبوده و به رطوبت حساس هستند ولی میتوان آن ها را داخل قاب گذاشت تا رطوبت به آنها نرسد ؛ در صورتی که آکواریوم آن قدر بزرگ است که بتوان سه لامپ قرار داد بهتر است از دو لامپ کم مصرف سفید ( مهتابی ) در کنار یک لامپ کم مصرف زرد ( آفتابی ) استفاده کنید تا رنگ ها واقعی دیده شوند . در آکواریوم های کوچک هم از تلق های رنگی استفاده کنید و مقداری از لامپ را زرد زنگ کنید .

مهتابی های معمولی :

این مهتابی ها دارای طول زیاد و مناسبی برای پوشش نوری کامل آکواریوم دارند همچنین طیف نوری این مهتابی ها دقیقا مانند لامپ های کم مصرف است و برای آکواریوم های معمولی مناسب است ، البته مصرف این لامپ ها 40 وات است که نسبت به بقیه منابع نوری زیاد تر است . اگر قصد استفاده از این نوع لامپ را دارید توجه کنید که بهتره از مهتابی های معمولی که استوانه ای و کشیده هستند استفاده کنید و از مهتابی های جدید استفاده نکنید ، در این صورت شما میتوانید ترانس و استارت را در جعبه قرار دهید و نزدیک آکواریوم بگذارید و فقط لامپ را بالای آکواریوم نصب کنید .

 

مهتابی آکواریوم

مهتابی های محصوص پلنت :

مهتابی های هستند که طیف نوری آن منطبق با طیف نوری مناسب گیاهان آبزی است و مانع رشد جلبک و لجن می شود و رشد گیاهان را افزایش میدهد .

 

لامپ های ال ای دی ( LED ) :

این لامپ ها در اندازه ها و قدرت ها و رنگ های متفاوت موجود است و مصرف بسیار کمتری نسبت به بقیه ی منابع نوری دارد و طیف نوری آن بهترین طیف نوری و نزدیک ترین طیف به نور خورشید است . این لامپ ها را میتوان داخل جعبه قرار داد و آن را ضد آب کرد ( انواع ضد آب نیز موجود است ). از نوع هفت رنگ آن نیز میتوانید برای آکواریوم های تزئینی استفاده کنید ، همچنین میتوانید از نوار های LED برای تزئین دور آکواریوم به جای نوار چسب  استفاده  کنید که منظره ی جالبی را تولید خواهد کرد .

هزینه اولیه این نوع لامپ کمی بالا به نظر میرسد اما در طولانی مدت با مصرف کم ، کیفیت مناسب نور و طول عمر بالا جبران این هزینه را خواهد کرد .

لامپ ال ای دی آکواریوم


طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

چهارشنبه 6 شهریور 1398 | 11:39 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات