برای تهیه چراغ ال ای دی آکواریوم اولین مورد ی که باید تهیه شود بدنه هیت سینک یا والواشر است. در بازار انواع مختلفی از والواشر موجود است که بنابر نیاز شما با توجه به وزن هیت سینک ، قابلیت دفع حرارت ، ظرفیت پیش بینی شده درایور در داخل والواشر ، و توانایی ضد آب بودن تقسیم بندی می شوند .


والواشر

والواشا


05


 نکته خیلی مهم اینست که بیشترین طول ممکن والواشر ها ۱ متریست . مگر اینکه به صورت سفارشی ساخته شود اما طول با کمتر از یک متر را میتوان به آسانی در بازار پیدا کرد .پی سی بی

حال برای شروع مونتاژ باید بر اساس والواشری که مدنظر داریم pcb تهیه کنیم . معمول ترین نوع pcb والواشری pcb تک افکت ۳٫۳ سانتی می باشد . که در ترکامهای ۱۸و ۲۴و ۳۶ به راحتی در دسترس می باشد . نوع خاص تری از pcb ها پی سی بی rو g و b میباشد که به صورت پشت سر هم رنگ های قرمز و سبز و آبی پشت سر هم چیده میشوند . این نوع pcb نیز در وات هایی مانند pcb تک افکت موجود است .

پی سی بی

پی سی بی های بالا در عرض های ۲ سانت و ۱٫۵ سانت نیز موجود می باشند .

پی سی بی rgb 6 پایه نیز موجود است که برای ال ای دی های rgb و نه r و g و b استفاده می شوند .

حال با توجه به نیاز خود پی سی بی را انتخاب کنید مثلا اگر شما میخواهید برای آکواریوم یا گلخانه والواشر درست کنید باید از ال ای دی های ماورا بنفش و مادون قرمز و … استفاده کنید پس انتخاب شما پی سی بی تک افکت می باشد . یا اگر میخواهید از حالت افکت دار و هفت رنگ استفاده کنید باید از پی سی بی rgb یا r و g و b استفاده کرد . اگر والواشر شما نیم متری یا کمتر است به سادگی  میتوانید پی سی بی را با کاتر خط بیندازید و با دست آن را تکه کنید . مثلا اگر میحواهید نیم متری ۱۸ وات بسازید باید یک پی سی بی ۳۶ وات را نصف کنید یا اگر ۱۲ وات میخواهید باید یک ۲۴ وات را نصف کنید . فقط ال ای دی تک افکت را در صورت تکه کردن باید در قسمت انتهای pcb  یک خراش روی حط مثبت پی سی بی و یک خراش روی خط منفی پی سی بی ایجاد کرده و آن را با یک سیم کوچک اتصال کوتاه کنید .

حال ال ای دی ها را مونتاژ میکنید . حتما زیر ال ای دی خمیر سیلیکون برای دفع حرارت بزنید .


درایور

مرحله بعدی انتخاب درایور برای والواشر است اگر از پی سی بی تک رنگ استفاده میکنید باید بر حسب وات پی سی بی درایور تهیه کنید برای پی سی بی ۲۴ وات باید از درایور ۱۸-۲۴ استفاده کنید. و برای ۳۶ وات از ۲۵ -۳۶ .

حال اگر از پی سی بی r و g و b استفاده میکنید برای ۳۶ وات باید از یک درایور ۲۷-۳۶ rgb تهیه کنید که کنترل دار و غیر کنترل دار آن موجود می باشد .

لنز

گام بعدی انتخاب لنز است که با زوایای مختلف در بازار از ۵ درجه الی ۱۲۰ درجه می باشد که هر چه زاویه متر باشد شوت آن بیشتر است و نور تیز تر است .

هلدر لنز نیز باید باشد که بسیار ساده است . لنز را درون هلدر جا میندازید و هلدر را روی ال ای دی چفت میکنید . بهتر است زیر هلدر یک مقدار چسب یک دو سه بزنید تا بعدا نیفتد .

حال والواشر شما آماده بستن می باشد . اگر در جای مرطوب استفاده میکنید بهتر است با چسب آکواریوم آب بندی شود . همچنین در صورتی که والواشر در فضای باز است حتما باید از درایور و والواشر واتر پروف استفاده شود .

  

      
                                             والنکات مهم روشنایی آکواریوم           ساخت چراغ ال ای دی برای آکواریوم         
طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

چهارشنبه 6 شهریور 1398 | 11:54 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic