پروژکتور های ال ای دی در قیمت های بسیار متفاوتی در بازار عرضه می گردد .
پروژکتور ال ای دی از 4 قطعه مهم تشکیل می شود که که هر کدوم میتواند عامل مهمی در افزایش کیفیت پروژکتور و در نتیجه افزایش قیمت آن باشد .
 
چیپ ال ای دی ( اس ام دی ، سی اوبی ، پاور ال ای دی و ... )
 درایور
هیت سینک
بدنه

     

                          چیپ ال ای دی: ( اس ام دی ، سی او بی ، پاور ال ای دی و ... )

                                                                                           پروژکتور ال ای دی با کیفیت

در بازار انواع مختلف چیپ ال ای دی با برندهای مختلفی از no name (بدون نام) گرفته تا برندهایی مانند Edison , Cree , Citizen و … وجود دارد. چیپ های بی کیفیت موجود در بازار معمولا طول عمر کوتاهی دارند و یا تغییر رنگ نور و شدت نور در طول زمان در آنها بسیار زیاد است. شایان ذکر است که اینگونه چیپ ها از قیمت بسیار پایینی برخوردارند.

درایور:

                                                                                          پروژکتور ال ای دی با کیفیت

انواع مختلف درایور و یا ترانس با تکنولوژی های ساخت مختلف در بازار وجود دارد. که دارای قیمت های گوناگونی می باشند. درایورهای بی کیفیت معمولا عمر بسیار کوتاهی دارند و باعث کاهش طول عمر محصول می گردند. همچنین برخی درایور های بی کیفیت معمولا بعد از مدتی خروجی مناسبی نمیدهند و در نتیجه لامپ و یا پروژکتور شروع به چشمک زدن می کند. همچنین دیده شده که گاهی از داریورهایی با توان پایین تر (مثلا داریور ۵۰ وات به جای ۶۰ وات) استفاده می گردد که این امر موجب فشار به آن و در نتیجه کاهش طول عمر آن می گردد.

هیت سینک:

                                                                                                              پروژکتور ال ای دی با کیفیت

ال ای دی ها گرمای کمی به نسبت سایر منابع نوری تولید می کنند و از بازده بالاتری برخوردارند ولی همین گرما نیز باید کاملا از چیپ ال ای دی تخلیه گردد وگرنه بشدت باعث کاهش طول عمر محصول می گردد.
بیشترین کاربرد را جهت ساخت هیت سینک فلز آلومینیوم دارا می باشد. عدم استفاده از هیت سینک کافی در محصول باعث باقی ماندن گرما و درنتیجه گرم شدن چیپ ال ای دی و درایور و در پایان کاهش طول عمر محصول می گردد.

بدنه:

                                                                                                         پروژکتور 50 تا 80 وات SMD

یکی از وظایف بدنه پروژکتور جلوگیری از نفوذ آب و گرد وغبار به خصوص در کاربردهای outdoor می باشد. بنابرای داشتن IP مناسب از مشخصه های آن است.
وظیفه دیگر بدنه (در بدنه های آلومینیومی) خروج گرمای تولید شده می باشد. بنابراین بدنه های به شدت سبک از میزان کافی آلومینیوم برخوردار نمی باشند و مناسب برای این کار نیستند. هر چند متاسفانه دیده شده در برخی محصولات جهت سنگین نمودن بدنه از فلز ارزان قیمت سرب استفاده می گردد. (که ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی دارد)

در پایان باید گفت که بسیاری از مصرف کنندگان محصولات بسیار ارزان قیمت را جهت روشنایی یا نورپردازی نما تهیه نموده اند و بعد از مدت کوتاهی آن محصولات یا به کلی از کار افتاده و یا چشمک زن شده اند. و از آنجایی که تحویل آن محصولات جهت گارانتی نیز مسلزم هزینه های زیاد و حتی گاهی اجرای دوباره داربست بوده است عطای آن را به لقایش بخشیده اند.طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

چهارشنبه 6 شهریور 1398 | 07:21 ب.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات