وال واشر قطعه ای است شامل تعدادی لامپ که به اشکال مختلف در کنار یکدیگیر قرار گرفته اند. وال واشرها نوری یکنواخت در واحد طول ایجاد می کنند . در وال واشر ها امکان تغییر جهت ، زاویه تابش و شدت نور نیز فراهم می باشد. وال واشر ها در انواع مختلف تک رنگ ( سفید یا رنگی ) و هفت رنگ RGB تولید می شوند.


   

از وال واشرها در صنعت نورپردازی و دکوراسیون ساختمان استفاده های زیادی می گردد. در واقع عمده کاربرد وال واشرها ، تزیینات نمای داخلی و خارجی ساختمان ها می باشد. علاوه براین وال واشرها برای رشد گیاهان (گرو لایت) ، موارد پزشکی و عفونی ، نورپردازی آکوراریوم آب شیرین ، نورپردازی آکوراریوم آب شور (ال ای دی های کلوین دار و uv) و همچنین نورپردازی در جشن ها و مراسمات مختلف (بلک لایت) مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که وال واشرها برای ایجاد روشنایی اصلی محیط مناسب نیستند و بدین منظور باید از انواع دیگر ال ای دی ها استفاده نمود.


برای ساخت وال وال واشر ، پیش از هرچیز ابتدا باید بدنه هیت سینگ یا همان وال واشر تهیه شود. وال واشرها باتوجه به وزن ، قابلیت دفع حرارت ، ظرفیت پیش بینی شده درایور و توانایی ضد آب بودن به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

پس از تهیه وال واشر حال باید متناسب با آن و باتوجه به نیاز خود یک pcb یا همان برد مدار چاپی نیز تهیه نمایید. در صورتی که می خواهید از وال واشر در آکواریوم یا گلخانه استفاده کنید باید از ال ای دی های مادون قرمز و ماورابنفش استفاده کنید. به این ترتیب Pcb مورد نظر باید از نوع Pcb های تک افکت که با این شرایط متناسب می باشد انتخاب گردد. Pcb های RGB نیز از جمله Pcb های پرکاربردی هستند که برای ایجاد حالت های افکت دار و هفت رنگ مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از انتخاب Pcb مورد نظر ، حال باید پاور ال ای دی ها را بر روی این Pcb منتاژ نمایید. توجه داشته باشید استفاده از خمیر سیلیکون برای دفع حرارت ضروری است.

در مرحله بعد باید باتوجه به مقدار وات Pcb یک درایور برای وال واشر خود تهیه نمایید. به طور مثال اگر از Pcb 36 وات استفاده می کنید باید از درایور 25-36 استفاده نمایید. برای Pcb 24 وات نیز می توانید از درایور 18-24 استفاده نمایید.

اینک نوبت به انتخاب لنز رسیده است ( دلخواهی ) . انواع مختلف لنز ها در زاویه های 5 الی 120 درجه در بازار موجود می باشد. اگر می خواهید لنز لیزر تیز تر و شوت آن بیشتر باشد باید از از لنزهایی با زاویه کم استفاده نمایید. علاوه بر لیزر ، هلدر آن نیز مورد نیاز است. لنز را درون هلدر گذاشته و هلدر را با مقداری چسب یک دو سه برروی ال ال ای دی محکم نمایید.

پس از انجام مراحل بالا ، وال واشر شما تکمیل شده و قابل استفاده خواهد بود.

طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

یکشنبه 10 شهریور 1398 | 04:34 ب.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات