شاید در وهله اول کلمه وال واشر را بشنوید به یاد وسیله ای با پایه بلند برای شستن دیوارها بیفتید! اما این  تصور کاملا اشتباه است. این کلمه شاید برای افراد عادی یک کلمه ناشناس و عجیب باشد اما برای افرادی که در زمینه برق و الکترونیک و نورپردازی مهارت داشته و فعالیت می کنند، کلمه ای شناخته شده است.
Wall washer ( وال واشر ) قطعه ای است تشکیل شده از تعدادی لامپ که در کنار هم به اشکال مختلف چیده شده اند و تعداد لامپ ها، اندازه ی آنها و میزان توان هر یک می تواند بنا به نیاز و نوع پروژه ای که قرار است در آن مورد استفاده قرار گیرند، متفاوت باشد.


                     


وال واشر چیست؟

وال واشر را در تعداد انبوه می توان به عنوان یک پروژکتور در نظر گرفت که عمدتا به صورت خطی موجود هستند . جهت نور، زاویه تابش و شدت آن نیز قابل تغییر و کنترل می باشد. این چراغ ها در انواع تک رنگ با قابلیت ایجاد نور سفید یا رنگی (قرمز، آبی، سبز، زرد، بنفش و …) و در انواع هفت رنگ یا RGBتولید شده اند. برخی از انواع وال واشر به نام RGBW طیف کاملی از رنگ ها را دارا هستند، به گونه ای که می توانند در یک زمان هم نور سفید و هم نورهای رنگی فول کالر را ایجاد کنند.

کاربرد وال واشر :

وال واشر قطعه ای است که از کنار هم قرار گرفتن تعدادی لامپ با چیدمان های متفاوت تشکیل شده است.
تعداد لامپ ها، اندازه و میزان نوردهی آن ها با توجه به کاری که مد نظر داریم و قرار است از این نوع چراغ برای آن استفاده کنیم، می تواند متفاوت باشد. اگر تعداد این نوع چراغ زیاد باشد، از آن می توان به عنوان پروژکتور استفاده کرد که نوعی پروژکتور خطی محسوب می شود و می توانند بر روی ساختمان ها نور بتابانند و یا در طراحی داخلی از آن ها استفاده می شوند. در این نوع پروژکتورها، جهت و میزان نور قابل تغییر می باشد.
از آن جایی که می توان میزان نور، ابعاد و توان هر کدام از این وال واشرها را تغییر داد، در صنعت نورپردازی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در چند سال اخیر استفاده از وال واشر بسیار مرسوم شده و معماران و طراحان داخلی از آن برای روشنایی و ایده پردازی های خود استفاده می کنند.
عمده کاربرد این لامپ ها برای تزئینات داخلی و نمای بیرونی ساختمان ها است و از آن برای ایجاد نور و روشنائی داخلی در ساختمان استفاده نمی شود.
برای ایجاد روشنایی با نورهای نامتقارن، می توان تعداد سه و یا بیشتر از این چراغ ها رابه صورت خطی و کنار هم استفاده کرد. برای پوشش دهی کامل یک دیوار، به تعدادی از چراغ ها که به صورت خطی کنار هم بسته شده اند نیاز است.
این چراع با ظاهر متفاوت با حالت مربع و یا مستطیل وجود دارند و برای سقف از آن ها استفاده می شود. این نسخه از چراغ های مربعی شکل معمولا در موزه ها، رستوران ها و یا شرکت های تجاری، که قصد برجسته نمودن یک سوژه را دارند و می خواهند قسمتی از فضا بیشتر در کانون دید و مرکز توجه افراد قرار بگیرد، استفاده می شود.

قسمت های تشکیل دهنده یا قطعات وال واشر:

وال واشر از ۴رکن کلی ساخته میشود:

LED . 1 ال ای دی
2 . بدنه
3 . لنز
4 . درایور

LED . 1 های به کار رفته در وال واشر LED های پاور (POWER) هستند، که توان هر LED معمولا ۱وات میباشد. البته از LEDهای با وات بیشتر (مثل ۳وات) نیز میتوان استفاده نمود ولی به دلیل اینکه نوردهی LEDهای پاور همراه با تولید حرارت هست و باید برای خنک کردن و انتقال این حرارت روشهایی را درنظر گرفت از ال ای دی با وات بالاتر استفاده نمیگردد چرا که هرچه توان ال ای دی بالاتر باشد تولید حرارت آن نیز بیشتر خواهد بود. برای انتقال این حرارت از هیت سینک استفاده می شود.

2 . بدنه: هیت سینک (منتقل کننده حرارت) در وال واشرها ، همان بدنه وال واشر هست. برای انتقال حرارت از آلومینیوم استفاده میکنند که حرارت را زود به خود میگیرد و زود هم خنک میشود. با تماس دادن بدنه آلومینیومی به سطح زیرین LED حرارت تولید شده در چیپ LED را به بیرون منتقل مینمایند. وزن بدنه و سطح آن یک پارامتر تعیین کننده در کیفیت و مرغوبیت والواشر می باشد چرا که هر چه بدنه سبکتر و نازکتر و سطح تماس کمتری با هوا داشته باشد حرارت بیشتر در LED میماند و طول عمر قطعه کم میشود.

3 . لنز: با توجه به مصرف وال واشرها برای پرتاب نور بیشتر و پوشش نوری بیشتر از لنز در مقابل پاور ال ای دی ها استفاده میشود. کار لنز متمرکز کردن و جهت دادن به نور است که این لنزها میتوانند زوایای گوناگونی از ۵درجه تا ۱۲۰درجه و یا بیشتر داشته باشند. به طور کلی در یک والواشر از یک نوع لنز با یک زاویه پخش نور استفاده میشود. لنز را با استفاده از هولدر بر روی ال ای دی تثبیت میکنند. لنزها انواع گوناگونی نیز دارند از جمله لنز محدب ، لنز تخت ، لنز مشجر ، لنز یکپارچه که هولدر و لنز یک تکه می باشد.

4 . درایور: در واقع آن چیزی که برق شهر را تبدیل به ولتاژ و جریان مورد نیاز ال ای دی ها میکند درایور می باشد. اهمیت درایور از این جهت است که جریان و ولتاژ را به صورت کنترل شده و دقیق به ال ای دی منتقل کند چرا که ال ای دی در اثر کارکرد و تولید نور مقداری حرارت هم تولید میکند که همین حرارت سبب بالاتر رفتن جریان و مصرف ال ای دی میشود و این چرخه درصورتیکه ادامه پیدا کند خیلی زود ال ای دی که المان اصلی تولید کننده نور است سوخته و از بین میرود.  بیشترین چیزی که به درایور، که مستقیما با برق شهر در تماس است؛ صدمه میزند دو فاز شدن درایور می باشد.

انواع وال واشر

این قطعه در انواع آبشاری، پرچمی، مولتی کالر و فول کالر ،RGB انواع ال ای دی یا liner تولید شده است و می توان از آنها برای اجرای انواع پروژه های نورپردازی استفاده کرد. هر یک از انواع wall washer در دو نوع تک رنگ یا هفت رنگ با توان های مصرفی گوناگون ساخته شده اند و برای استفاده در پروژه ها بسیار انعطاف پذیر هستند و قابلیت ارتجاعی دارند. نوع liner قابلیت ایجاد طیف نور ثابت و یکنواختی را دارد که استفاده از این وال واشر جهت تامین روشنایی دکوراتیو یا نورپردازی محیط های خارجی بسیار مرسوم و متداول است.

ویژگی های وال واشر:

خصوصیات خوب این محصول باعث شده است تا بتوان از آن برای انواع تزیینات مرتبط با نورپردازی خارجی و داخلی یک ساختمان استفاده نمود.

برخی از مهمترین ویژگی های وال واشر عبارتند از:

نصب آسان در مکان های مختلف
کیفیت بالای نور خروجی (از لحاظ شدت نور)
کیفیت بالای بدنه (از جنس آلیاژ آلومینیوم)

طول عمر بالا

مقاومت در برابر شرایط جوی و محیطی مثل نور خورشید، اشعه ماورا بنفش، آب و گرد و خاک
تنوع طیف رنگ نورهای ایجاد شده
موثر در کاهش هزینه های نورپردازی
امکان تنظیم زاویه تابش نور بر اساس نوع پروژه
قابلیت افزایش طول وال واشر ها
امکان تنظیم شدت نور
مقاومت در برابر ضربه

قابلیت کنترل از طریق ریموتقطعات تشکیل دهنده وال واشر ال ای دی             کاربرد والواشر   

طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

دوشنبه 11 شهریور 1398 | 09:40 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات