مسئله روشنایی و نورپردازی آکوراریوم ، یکی از مهمترین مسائلی است که باید اهمیت زیادی برای آن قائل شد چراکه نورپردازی مناسب موجب زیبایی و بهتر دیده شدن فضای آکوراریوم می گردد و از طرفی نور و روشنایی یکی از نیازهای ضروری تمام ماهی ها ، آبزیان و حتی گیاهان دریایی به شمار می رود. جالب است بدانید نوع ، میزان و زمان نورپردازی نیز می تواند برروی رفتار و سلامت ماهی ها تاثیر چشم گیری داشته باشد.


                                   


منبع نوری مناسب

در انتخاب منبع نوری مناسب برای آکوراریوم باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. از جمله این عوامل می توان به نوع آب آکواریوم اشاره کرد. ماهیانی که در آب شور زندگی می کنند نسبت به ماهیانی که در آب شیرین زندگی می کنند شرایط محیطی مختلفی را نیاز دارند. به همین جهت نیز انتخاب طول موج نوری مناسب برای ماهی های آب شیرین و یا آب شور اهمیت بسیاری دارد. از دیگر عوامل برای انتخاب منبع نوری مناسب می توان به عمق آکوراریوم اشاره کرد. به عبارتی انتخاب یک لامپ با توان مناسب به عمق آب بستگی دارد چراکه طول موج مورد نظر با وجود شکست در آب باید به عمق مناسب نفوذ کرده و در صورت لزوم به کف آکوراریوم روشنایی بخشد. عامل مهم دیگر انتخاب منبع نوری مناسب وجود یا عدم وجود گیاه در آکواریوم است. همانطور که می دانید عمل فتوسنتز گیاهان مشروط به وجود نور است و در واقع این عمل در حضور نور انجام می گیرد.

 ال ای دی ها انواع مختلفی دارند که هرکدام باتوجه به ویژگی هایی مختص به خود ، برای انواع آکواریوم های آب شیرین یا آب شور به کار می روند. به این ترتیب نمی توان از ال ای دی های معمولی جهت روشنایی آکواریوم های آب شور استفاده کرد. به عبارت دیگر برای آکواریوم های آب شور باید از ال ای دی های مخصوص آکواریوم استفاده نمود.

نورپردازی آکورایوم آب شور و آب شیرین

نورپردازی آکوراریوم ها براساس دمای رنگ (کلوین) به سه دسته کلی آکواریوم های آب شیرین ، آکوراریوم های آب شور و آکواریوم های گیاهی تقسیم می شوند. قبل از هرچیز باید بدانید منظور از دمای رنگ یا درجه حرارت ، میزان روشنی و رنگ نور است که که با واحد کلوین سنجیده می شود. به عبارتی درجه حرارت عبارت است از ترکیب رنگ ها مختلف با طول موج های متفاوت و تشکیل یک رنگ نهایی که آن را با واحد کلوین می سنجند. مقادیر پایین درجه کلوین بیانگر نورهای گرم مانند زرد و قرمز است و مقادیر بالای آن بیانگر نورهای خنک و روشن. به طور مثال ما نور هایی با درجه حرارت 1400 کلوین را به رنگ سفید و نورهایی با درجه حرارت 20000 کلوین را به رنگ آبی مشاهده می کنیم. باتوجه به این دانسته ها ، در ادامه درجات مختلف حرارت را برای آکواریوم های مختلف بیان می کنیم.

  • آکواریوم های آب شیرین : نور سفید 6500 کلوین و قرمز ، مناسب ترین ترکیب ال ای دی ها برای آکواریوم های آب شیرین است.
  • آکواریوم های آب شور : نور سفید 20000 کلوین آبی و صورتی مناسب ترین ترکیب ال ای دی ها برای آکواریوم های آب شور است.
  • آکواریوم های گیاهی : همچون آکواریوم های آب شیرین ، نور سفید 6500 کلوین و قرمز مناسب ترین ترکیب ال ای دی ها برای آکواریوم های گیاهی است.

آکواریوم های آب شور دارای ریف ( مرجان ) : نور تکمیلی شامل طیف آبی تا قرمز را می توان برای آکواریوم های آب شور دارای ریف اضافه کرد.

مطابق با آنچه در بالا گفته شد نمی توان برای روشنایی آکواریوم های آب شور از ال ای دی های معمولی استفاده کرد بلکه برای این مهم باید از ال ای دی های مخصوص آکواریوم استفاده نمود. در ادامه علل استفاده از ال ای دی های مخصوص آکواریوم در آکواریوم های آب شور را بیان می کنیم.

  • کلوین ( درجه حرارت ) : همانطور که در ابتدای این بخش گفته شد کلوین مناسب یک شرط اساسی برای نورپردازی آکواریوم های آب شور است حال آنکه ال ای دی های معمولی ، درجه حرارت مناسب برای این مهم را شامل نمی شوند و درنتیجه مشکلاتی را برای ماهی ها دنبال خواهند داشت.
  • مقدار اشعه فرابنفش : هرچند که مقدار اشعه فرابنفش در ال ای دی های معمولی نسبت به نور خورشید بسیار ناچیز است اما با در نظر گرفتن فاصله نزدیک و مدت زمان طولانی که ماهیان آکواریوم آب شور در معرض اشعه فرابنفش قرار می گیرند ، لذا این اشعه می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای آنها به دنبال داشته باشد. همچنین علاوه بر ماهیان ، نرم تنان دریایی و مرجان ها نیز در معرض مشکلات مربوط به اشعه فرابنفش قرار دارند.  اشعه فرابنفش با طول موج کوتاه و انرژی بالا می تواند موجب کوری یا مرگ ماهیان شود.
  • تابش فعال فتوسنتر دریایی : برخلاف ال ای دی های مخصوص آکواریوم ، در ال ای دی های معمولی قابلیت تابش فعال فتوسنتز دریایی وجود ندارد.
  • شاخص نمود رنگ : نمود رنگ شاخصی است برای مشخص کردن میزان کافی بودن نور جهت تشخیص رنگ ها. این شاخص مقادیر صفر تا صد را شامل می شود و مقدار صد به معنای آن است که امکان دیدن تمام رنگ در زیر نور مورد نظر ( به طور مثال نور خورشید ) وجود دارد. به این ترتیب پایین بودن شاخص نمود رنگ در ال ای دی های معمولی ، مشکلات زیادی را برای ماهیان آکواریوم آب شور به دنبال خواهد داشت.
  • قدرت نفوذ نور در عمق آب : برخلاف ال ای دی های مخصوص آکواریوم ، ال ای دی های معمولی جهت استفاده در هوا طراحی و ساخته شده اند. به این ترتیب ال ای دی های معمولی دربرابر ال ای دی های مخصوص آکواریوم قدرت نفوذ بسیار کمتری در آب خواهند داشت.

شاید یکی از دلایل تفاوت در انتخاب ال ای دی برای آکواریوم های آب شور و آب شیرین را بتوان حساسیت و ظرافت بیشتر ماهی های آب شور نسبت به ماهی های آب شیرین دانست. به این ترتیب ماهی های آب شور به مراقبت های بیشتری از جمله بررسی کیفیت آب ، رژیم های غذایی ، دما ، PH و البته نور نیاز دارند. حال آنکه ماهی های آب شیرین برخلاف ماهی های آب شور ، نسبت به محیط و PH های مختلف ، مقاومت و انعطاف پذیری بیشتر دارند و درنتیجه در شرایط نسبتا سخت تر محیط نیز تلف نمی شوند.آشنایی با ال ای دی رشد گیاه                 آشنایی با روشنایی ال ای دی آکواریوم های گیاهی  
طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

سه شنبه 12 شهریور 1398 | 10:25 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic