ال ای دی رشد گیاه مناسب و انتخاب لامپ رشد درست برای رشد گیاه می‌تواند تصمیم بسیار هوشمندانه و با ارزشی باشد . برای کاشت گیاهان در منزل، ال ای دی‌های باید بتوانند تابش فعال فتوسنتزی مورد نیاز گیاه که باعث افزایش رشد گیاه می‌شود،‌ را تولید کنند. برای دریافت این خروجی روشنایی خاص، تولیدکنندگان ال ای دی را به شکلی تولید می‌کنند که سایز و طول موج نوری مناسب داشته باشد .

برای انتخاب چراغ‌های رشد، جزئی‌ترین نکات در مورد ال ای دی مهم است و در رشد گیاه تأثیر می‌گذارد.  گیاهان در مراحل مختلف رشد به طیف‌های مختلف نور، شدت و زمان تابش نورِ متفاوتی نیاز دارند. فاکتورهای بسیاری وجود دارد که باید برای انتخاب ال ای دی رشد باید در نظر گرفته شوند.


                                                     


فضای رشد گیاه در زیر ال ای دی رشد گیاه

فضای رشد تعیین‌کننده‌ی تعداد ال ای دی مورد نیاز و وات هر ال ای دی است. گیاهانی که نیازمند نور خورشید بیشتری هستند، طبعاً نیاز به ال ای دی‌هایی با وات بالاتر در هر متر مربع از فضای رشد دارند و برای گیاهانی که خواستار نور خورشید کمتری هستند، ال ای دی با وات پایین‌تر مناسب است.

نوع کاشت- محصول‌دهنده یا گل‌دهنده

برای رسیدن به عملکرد بهینه، چراغ‌های رشد باید بر اساس نیازهای خاص محصول شما انتخاب شوند. گیاهان مختلف نیاز به طول موج‌های مختلفی دارند و تأمین این طیف‌های نوری برای گیاه ضروری است. انتخاب طیف اشتباه می‌تواند ناکارآمد باشد و تنها منجر به اتلاف انرژی شود. برای مثال بعضی ال ای دی‌ها برای رشد گیاهان محصول‌دهنده ایده‌آل است، در عین حال بعضی دیگر تنها برای گل‌دهی گیاه کارآمد هستند.

ال ای دی رشد گیاه چقدر حرارت ایجاد می‌کنند؟

 حرارت ایجاد شده توسط ال ای دی ها از نمونه‌های سنتی بسیار کمتر است. با این وجود، تمام ال ای دی‌ها یکسان ساخته نشده‌اند و برخی نمونه‌ها می‌توانند حرارت بیشتری تولید کنند. بنابراین، برای افزایش نوردهی و کاهش میزان حرارت ال ای دی‌های با کیفیت را انتخاب کنید. همچنین حتماً از تعداد درست ال ای دی‌ها بر اساس ظرفیت محدوده‌ی رشد اطمینان حاصل کنید. اگر ال ای دی با وات مازاد بر نیاز گیاه استفاده شود یا چراغ‌ها بیش از حد به گیاهان نزدیک باشند، محصولات آسیب خواهند دید.

آیا امکان تشکیل طول موج‌های تکمیلی با ال ای دی رشد گیاه وجود دارد؟

برای وقوع فتوسنتز گیاهان در مراحل مختلف رشد به طول موج‌ها یا طیف‌های مختلف نور نیاز دارند. برای مثال گیاهان در مرحله‌ی نشا نسبت به مرحله‌ی گلدهی به طیف‌های آبی‌رنگ‌تری نیاز دارند. برای تأمین طیف‌های نوری در مرحله‌های مختلف، شاید استفاده از انواع گوناگون ال ای دی رشد که هر کدام یک طول موج خاص تولید می‌کنند،‌ نیاز باشد. اما اگر ال ای دی فول اسپکتروم را انتخاب کنید برای شما این امکان را فراهم می‌کند که طیف‌های مختلف را به دلخواه انتخاب کنید. این خاصیت باعث می‌شود کشت‌کاران نوردهی درست را در تمام فرآیند کشت یعنی از ابتدای کاشت تا انتهای برداشت داشته باشند.

گزینه‌های دلخواه

زمانی که ال ای دی‌ها برای رشد گیاهان استفاده می‌شوند، ممکن است بخواهید تنظیمات نوری و خصوصیات طیف‌های مختلف نور را تغییر دهید. ال ای دی‌هایی که انتخاب می‌کنید باید قابلیت تغییر شدت نور و زمان‌بندی نوررسانی به گیاه را داشته باشند. همچنین، شما باید بتوانید فاصله‌ی ال ای دی‌ها را با گیاهان تنظیم کنید. بنابراین، ال ای دی رشدی انتخاب کنید که کارکرد با آن ساده باشد و گزینه‌های مختلفی برای تنظیمات خاص عملکرد شما داشته باشد.

دوام در شرایط گلخانه‌ای

هنگام انتخاب چراغ‌های ال ای دی به دنبال محصولی باشید که از قطعات تشکیل‌دهنده‌‌ی با کیفیت برخوردار باشد. یک محصول با کیفیت پایین و احتمالاً ارزان، توان مقاومت در شرایط گلخانه‌ای را ندارد و خیلی سریع خراب می‌شود.
آشنایی با روشنایی ال ای دی آکواریوم های گیاهی                 ساده ترین راه انتخاب مناسب ال ای دی آکواریوم        
طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

شنبه 16 شهریور 1398 | 11:06 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات