چراغ مخصوص رشد گیاه یا لامپ گیاه یک منبع نوری مناسب است که برای شبیه سازی نور خورشید به منظور رشد گیاه و تحریک و تقویت فرآیند فتوسنتز طراحی شده است در واقع این محصول طیف الکترو مغناطیسی مناسبی را ایجاد می کند که به نور خورشید شبیه باشد و سبب ایجاد سبزینگی و رشد در گیاه می شود به طور مثال برای انجام عمل فتوسنتز در گیاه نیاز به نور قرمز و آبی است بنابراین در زمان خرید چراغ رشد گیاه باید به ترکیب رنگ نورهایی که دارد توجه نمایید.  رشد گیاه با نور مصنوعی می تواند شادابی گل ها و گلدان های منزل شما را چند برابر نماید و اگر از لامپ ال ای دی رشد گیاه استفاده شود ضمن داشتن بازده نوری بالا، گرمای کمتری نیز در محیط ایجاد می شود.

 
      


برای استفاده از انواع چراغ مخصوص رشد گیاه یا پروژکتور رشد گیاه باید نکاتی را در نظر داشته باشید:

اول : در زمان انتخاب المان های رشد گیاه با نور مصنوعی باید چراغی را تهیه نمایید که تمام رنگ نورهای خورشید را منتشر کند زیرا رشد گیاه با نور قرمز و آبی تنظیم می شود.
دوم : در زمان استفاده از لامپ مخصوص رشد گیاه یا چراغ مخصوص رشد گیاه باید به ارتفاع نصب این محصول با گیاه خود توجه نمایید در واقع فاصله 25 تا 30 سانتیمتر برای این مقدار کافی است باید توجه کنید که این فاصله اگر کمتر شود امکان سوختن گیاه ایجاد می شود.
سوم :  در استفاده از پروژکتور رشد گیاه یا به طور کلی چراغ مخصوص رشد گیاه، سعی کنید زندگی طبیعی گیاه را شبیه سازی کنید به طور مثال گل ها و گیاهان به ساعات تاریکی نیز نیاز دارند بنابراین حداقل 6 تا 8 ساعت در روز را لامپ رشد گیاه خود را خاموش کنید.
چهارم : بعد از مدتی استفاده از چراغ مخصوص رشد گیاه سعی کنید گیاهان خود را زیر نور جا به جا نمایید تا به تمام قسمت های آنها به اندازه مساوی نور برسد همچنین باید توجه داشته باشید که گرد و غبار روی لامپ را بعد از مدتی تمیز نمایید تا نور به خوبی بتواند روی گیاه شما بتابد.
پنجم : اگر گیاهان خود را زیر چراغ رشد یا پروژکتور رشد قرار داده اید باید آبیاری آنها به میزان کمتری انجام شود زیرا در این حالت تبخیر آب کمتر است و باید آب زیر گلدان ها خارج شود تا هوا به ریشه های گیاه برسد.
انواع جراغ ال های ال ای دی رشد گیاه

لامپ سرپیچ دار رشد گیاه

انواع لامپ سرپیچ دار رشد گیاه را شما می توانید در توان های مختلف تهیه نمایید همچنین لامپ رشد گیاه  به راحتی با تمامی سرپیچ ها و در هر محلی قابل استفاده می باشد و بسیار کاربردی است. این لامپ ها معمولا مجهز به هیت سینکی می باشند که قابلیت خنک کنندگی ایجاد می کنند و انواع مختلف ال ای دی‌ ( LED، COB و SMD ) را دارا می باشند. به طور مثال نوعی از لامپ رشد گیاه وجود دارد که برای گیاهان خاص همانند ارکیده ها یا کاکتوس ها استفاده می شود و در ساختمان داخلی آن تکنولوژی COB به کار رفته است نور را به صورت متمرکز روی گیاه مورد نظر شما می تاباند.

وال واشر رشد گیاه

وال واشر رشد گیاه یا لامپ خطی رشد گیاه محصولی است که برای سطح بیشتری از گلدان های ردیفی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند یک ردیف از گلدان ها را در منزل یا محل کار شما پوشش دهد همچنین این چراغ های خطی ضمن تامین نور مناسب برای رشد گیاه می توانند از المان های نورپردازی فضا نیز محسوب شوند.

چراغ پایه دار رشد گیاه

این محصولات در واقع شکلی شبیه به یک چراغ مطالعه دارند که دارای یک پایه یا استند هستند و قسمت حباب آنها معمولا به بخشی فنری مجهز است که قابلیت جا به جا شدن و تنظیم شدن روی گیاه مورد نظر شما را دارد.


 تفاوت بین ال ای دی معمولی و ال ای دی مخصوص رشد گیاه

چراغ ال ای دی رشد گیاه طیف نوری مشابه نور خورشید دارد و از ترکیب حداقل 11 نانومتر تشکیل شده است و برای رشد گیاهان کاربرد دارد ولی چراغ ال ای دی معمولی فقط برای روشن کردن محیط مورد استفاده قرار می گیرد.


 استفاده از چراغ ال ای دی رشد گیاه برای کشت سبزیجات

اگر علاقه به کشت سبزیجات و محصولات ارگانیک در منزل یا آپارتمان کم نور خود دارید می توانید از این چراغ ها برای تامین نور اصلی رشد گیاه و یا نور مکمل در کنار نور خورشید استفاده نمایید.


پروژکتور ال ای دی مولتی چیپ رشد گیاه

مولتی چیپ مخصوص رشد گیاه تشکیل شده از 9 باند نوری است که بهترین طیف نور را برای گیاهان گلدار ایجاد می کند و تشکیل شده از تعدادی چیپ ال ای دی هستند که هسته نورانی COB را تشکیل می دهند و معمولا مجهز به لنز 90 درجه هستند.

میزان روشن بود لامپ ال ای دی رشد گیاه در طول شبانه روز

لامپ رشد گیاه را می توانید 24 ساعته روشن بگذارید ولی بهتر است دوره تاریکی گیاهتان را نیز در نظر بگیرید و بین 16 تا 18 ساعت در زمان رویش به آن نور بدهید یا در مورد گیاهان آپارتمانی روزی 6 تا 8 ساعت نور کافی است.

فاصله مناسب میان چراغ ال ای دی رشد گیاه  تا خود گیاه

در محصولاتی که توان کمی دارند مانند وال واشر رشد گیاه که به صورت خطی هستند این فاصله بهتر است بین 40 تا 60 سانتیمتر باشد ولی برای گیاهان نور دوست فاصله 80 تا 120 سانتیمتری نیز مناسب است.

پارامتر مناسب برای سنجش نور مصنوعی در رشد گیاه

پار نوری معیار اصلی برای سنجش نور چراغ ها یا لامپ های رشد گیاه است که در واقع نشان دهنده تاثیر نور بر فتوسنتز گیاه است.
تفاوت های چراغ ال ای دی آکواریوم آب شور و آب شیرین                               
تاثیر لامپ ال ای دی در رشد گیاه ، فتوسنتز و نورپردازی گلخانه   
طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

یکشنبه 17 شهریور 1398 | 03:49 ب.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات