آشنایی با چاپ افست

افست نوعی از چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع کتاب ، مجله ، بروشور و کاتالوگ ، پوستر و هرچیزی که قراراست بر روی کاغذ و با تیراژ بالا و کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار میگیرد . دستگاه های چاپ افست بسته به مدل دارای سایز چاپ از 35x50cm الی 100x70 mm میباشند .
در چاپ افست از مدل رنگ CMYK استفاده میشود و هر رنگ به صورت جداگانه بر روی کاغذ چاپ می شود و عمل ترکیب رنگ برروی کاغذ صورت میگیرد . برخی از دستگاه های چاپ افست دارای یک ستون رنگ هستند ، یعنی در هر بار مکش کاغذ فقط میتوانند یک رنگ را روی کاغذ چاپ کنند . برخی از دستگاه هادورنگ و برخی نیز چهاررنگ هستند که چاپ هر چهار رنگ را با یک بار مکش کاغذ انجام میدهند . برخی از دستگاه های چاپ افست 5 رنگ هستند که علاوه بر چاپ همزمان CMYK میتوانند چاپ رنگ پنجم ( نقره ای یا طلاییی یا رنگ های ساختگی ) و یا حتی چاپ ورنی را انجام دهند . تکنولوژی چاپ افست کمی پیچیده است . در این تکنولوژی برای چاپ هر رنگ بر روی کاغذاز سه استوانه اصلی استفاده می شود و به دور غلطک اول صفحه ای فلزی از جنس آلومینیوم که به آن پلیت یا زینک می گویند پیچیده می شود . این صفحه فلزی قبلا در واحد پیش از چاپ مرسوم به لیتوگرافی ساخته می شود . در لیتوگرافی فایلی که برای چاپ ارسال شده است به چهار رنگ تشکیل دهنده ی آن تقسیم شده و فایل مربوط به هرنگ با نوعی از مواد پلیمری مخصوص بر روی سطح ورقه ی آلومینیومی چاپ میشود . جنس سطح زینک یعنی بخشهایی که از ماده پلیمری پوشانده شده است به گونه ایست که به هیچ عنوان مرکب را به خود جذب نمیکند ، اما جاذب آب می باشد . جنس پخش پلیمری به گونه ایست که دقیقا برعکس عمل میکند ، یعنی مرکب را جذب نموده و آب را جذب نمیکند .چون چاپ رنگها در سیستم چاپ افست به صورت جداگانه انجام می شود تطبیق دقیق رنگ ها بر روی هم از موارد بسیار مهم در کیفیت چاپ می باشد . در دستگاه های قدیمی تطبیق رنگ ها به صورت دستی و از طریق سیستم های مکانیکی صورت می گرفت ،که در بسیاری از مواقع با اندک خطایی همراه بود که باعث سایه دار شدن عکس ها و مخصوصا نوشته ها می شد . در این سیستم ها تجربه و دقت مسئول چاپ در رسیدن به کیفیت چاپ مطلوب بسیار مهم بود ، اما در سیستم های جدید تر تطبیق رنگ به صورت کامپیوتری و از طریق سیستم های دیجیتال صورت میگیرد . در این سیستم ها نقش اپراتور کاهش پیدا کرده است ، اما کاربران این سیستم ها باید توانایی کار با کامپیوتر را داشته باشند .

در محاسبه قیمت چاپ در سیستم چاپ افست با توجه به اینکه هزینه ساخت زینک ثابت بوده و به تیراژ کار بستگی پیدا نمیکند با افزایش تیراژ چاپ هزینه چاپ هر برگ کاهش می یابد . به همین دلیل از چاپ افست برای چاپ در تیراژ های پاین استفاده نمی شود .
طبقه بندی: آشنایی با امور چاپی،

شنبه 24 تیر 1396 | 07:07 ب.ظ | جواد جواد | نظرات