در ادامه با آشنایی بیشتر با نوع ساخت و کاربرد پاور ال ای دی ، اس ام دی ( SMD ) و سی او بی  ( COB ) تفاوت آن هارا درک خواهیم کرد .

                     
آشنایی کلی با ال ای دی سی او بی

COB مخفف عبارت Chips on Board و به معنای تراشه های روی تخته می باشد.

در این فن آوری جدید، لامپ های ال ای دی به تعداد بسیار زیاد و فاصله بسیارکم در کنار یکدیگر و بروی
برد الکترونیکی قرار می گیرند.

این ال ای دی ها پس از روشن شدن به صورت یک صفحه نورانی یک دست نمایان می شوند.

مزایا و معایب ال ای دی سی او بی

ال ای دی سی او بی ویژگی ها ومزایای بسیاری دارد که موجب شده این روز ها مشتریان بسیاری را به سوی خود جذب کند. از جمله مزایای این ال ای دی ها می توان به عمرطولانی (حدود 50 هزار ساعت)، مصرف پایین انرژی درعین حال تولید نورزیاد اشاره کرد. در عین حال این مهم یکی از ویژگی های منفی این ال ای دی ها نیز به شما می رود. نگاه مستقیم به این ال ای دی ها می تواند نور زدگی چشم را به همراه داشته باشد.


کاربرد ال ای دی سی او بی

همانطورکه گفته شد ال ای دی COB به علت ویژگی هایی که دارد کاربردهای بسیاری نیز در زمینه های مختلف دارد. این ال ای دی ها اغلب برای  پخش نور متمرکز به کار گرفته می شود. همچنین هنگامی که نوری با شدت بالا نیاز داریم استفاده از ال ای دی های COB پیشنهاد می شود .

برای ایجاد نور موضعی مانند چراغ های ریلی نیز استفاده از ال ای دی های COB بهترین گزینه می باشد. از جمله کاربرد های ال ای دی COB می توان به تولید انواع چراغ های روشنایی مدرن دربخش خانگی، صنعتی و تجاری اشاره کرد. به طورمثال امروزه از این ال ای دی ها برای طراحی چراغ های فروشگاهی، ریلی، پروژکتور، چراغ های اتومبیل و … استفاده می گردد.


آشنایی کلی با پاور ال ای دی

 پاور ال ای دی همان دیود های نوری اما با جریان بالا می باشند. سطح روی این ال ای دی ها با با لایه ای ژله ای از جنس سیلیکا و یا رزین پوشش داده شده که در نتیجه به صورت یک هسته نورانی دیده می شود. این ال ای دی ها نخستین نسل از ال ای دی هایی هستند که در صنایع روشنایی به صورت جدی پا به میدان گذاشتند. پاور ال ای دی ها در دو قالب 1 وات و 3 وات وجود دارند. پاور ال ای دی ها همچنین اولین هایی بودند که توانستند مرزهای روشنایی را به میزان 100 لومن به ازای هر وات جابه جا نمایند.


مزایا و معایب پاور ال ای دی ها

پاور ال ای دی ها نسبت به لامپ های قدیمی رشته ای و یا فلورسنت مزایای بسیاری دارند. از جمله مزایای این ال ای دی ها می توان به مصرف پایین انرژی، تولید حرارت کم، عمر طولانی، اندازه کوچک، ایمنی و مقاومت بالا و همچنین عدم وجود اشعه های مخرب و… اشاره کرد. همچنین از دیگر ویژگی های پاور ال ای دی ها امکان کنترل و تنظیم نور به کمک لنز می باشد. تمام این موارد دست به دست هم داده تا ال ای دی ها جایگزین مناسبی برای لامپ قدیمی گردند. از جمله معایب پاور ال ای دی ها می توان به نیاز جدی آن به تخلیه گرما و حرارت اشاره کرد. برای این مهم از قطعه ای به نام هیت سینک استفاده می گردد.

اگر حرارت این ال ای دی ها به خوبی دفع نگردد دما و جریان مصرفی ال ای دی به شدت افزایش یافته و درنتیجه چیپ ال ای دی سوخته و یا دچار اختلال می گردد.

کاربرد ال ای دی پاور

پاورال ای دی ها برخلاف ال ای دی های سی او بی ها برای پخش نور گسترده به کار می روند. همچنین برخلاف ال ای دی های سی او بی ، پاور ال ای دی ها زمانی به کار گرفته می شوند که شدت نور ازاهمیت چندانی برخوردار نباشد. برای ایجاد نوری یکنواخت نیز استفاده از پاور ال ای دی ها بهترین گزینه می باشد. به طورمثال می توان به روشنایی اتاق های آموزشی یا اداری برای ایجاد نوری یکنواخت توسط  پاور ال ای دی اشاره کرد.

تفاوت ال ای دی سی او بی و ال ای دی پاور

ال ای دی COB  و ال ای دی پاور هردو از انواع مختلف ال ای دی ها می باشند با این تفاوت که عملیات Packaging  با قالب های متفاوتی بر روی چیپ های آنها صورت گرفته است. در تکنولوژی سی او بی، اجزای مختلف ال ای دی مانند لایه فلوئورسنتی، سیم ارتباطی و مدار همگی درمدارچاپی ساخته می شوند.

حال آنکه درتکنولوژی اس ام دی، اجزای مختلف ال ای دی از قبل ساخته شده و به مدار چاپی لحیم می شوند. یکی از بزرگترین تفاوت های این دو ال ای دی در آن است که ال ای دی اس ام دی برخلاف سی او بی برای هریک از دیودهای موجود برروی چیپ به یک جریان نیاز دارد؛ حال آنکه ال ای دی سی او بی تنها با یک جریان می تواند تعداد زیادی دیود را روشن نماید.

همچنین سادگی و طراحی تک جریانی ال ای دی های سی او بی موجب شده تا این نوع ال ای دی ها بازده بسیار بیشتری نسبت به دیگر ال ای دی ها داشته باشد.

با این حال طراحی تک جریانی یک نقطه ضعف نیز برای ال ای دی سی او بی به شمار می رود. این ال ای دی ها گرچه در کاربرد تگ رنگ بسیار کارآمد هستند اما در تولید چراغ هایی با رنگ نورمتغییربسیار ناتوان می باشند. تشخیص این دو نوع ال ای دی با شناسایی سیم طلایی موجود در چیپ های اس ام دی یا همان پاورال ای دی ها صورت می گیرد. در واقع ال ای دی های سی او بی به جای سیم طلایی از بوردهای فلزی مرغوب برای برقراری اتصال استفاده می کنند.

ساختار لامپ های سی او بی

ساختار لامپ های سی او بی به گونه ای است که تعدادی چیپ بر روی یک بورد قرار گرفته و ماده فسفرسانس نیز بر روی آن پخش شده است. برخلاف این لامپ ها، لامپ های اس ام دی ساختار کاملا متفاوتی دارند. همانطور که گفته شد چیپ های لامپ اس ام دی مستقیما توسط سیم نازک طلایی به یکدیگر متصل می گردند و برخلاف لامپ سی او بی هیچ بورد واحدی در کار نیست. برای راحتی کارمی توانید از یک ذره بین برای تشخیص Golden wire یا همان سیم طلایی استفاده نمایید.

همچنین جالب است بدانید بسیاری از مردم و یا متخصصین برای تشخیص این دو نوع لامپ از یکدیگر شکل ظاهری را ملاک می دانند. لامپ های سی او بی اغلب در شکل های خاصی همچون دایره، مستطیل و… طراحی می شوند. اما نکته آنجاست که امکان دارد لامپ های اس ام دی نیز با همان شکل و اندازه طراحی شده باشند.


                                                          فروش پاور ال ای دی                        آشنایی با ال ای دی اس ام دی     طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

چهارشنبه 10 مهر 1398 | 06:46 ب.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic