استفاده صحیح از رنگ ها در چاپ

یکی از مهمترین عوامل تشکیل دهنده یک طراحی رنگ های استفاده شده در آن می باشد .

تقریبا می توان گفت ارزش یک طرح به رنگ بندی آن بستگی دارد برای انتخاب صحیح رنگ ها در قدم اول باید با مودهای معمول و موارد استفاده آنها آشنا شوید .

 برای به دست آوردن رنگ زمینه مطلوب لازم است مطالبی را در مورد رنگ ها بدانید.دنیای ما از سه رنگ Red ,Green ,Blue که اصطلاحاً RGB گفته می شود تشکیل می گردد و دنیای چاپ از چهار رنگ Cyan ,Magenta ,Yellow ,Black که اصطلاحا CMYK اتلاق می گردد تشکیل شده. نکته قابل توجه اینکه برای خلاصه نویسی رنگ مشکی بجای استفاده از b از black) k) استفاده نموده اند زیرا b با رنگ blue در RGB اشتباه می شود.ما در دنیای واقعی 3 رنگ RGB داریم، وقتی می خواهیم مکانی را تاریک کنیم یا به عبارتی به رنگ مشکی برسیم کافی است همه رنگها را خاموش کنیم و هنگامی که می خواهیم مکانی را روشن کنیم به عبارتی رنگ سفید یا نور سفید را ایجاد کنیم همه رنگها یعنی RGB را روشن می‌کنیم. در دنیای چاپ رنگهای اصلی از ترکیب رنگهای CMY به دست می آید و رنگ سفید را از کاغذ گرفته و رنگ مشکی را جداگانه اضافه می کنیم که نهایتاً به CMYK می رسیم.

انتخاب اشتباه :

در اکثر مواقع طراحان به علت عدم اطلاع کافی از ترکیبات رنگ ها و تفاوت مود رنگی و هم چنین تفاوت آن ها با مانیتور تا چاپ رنگ  طراحی خود را استفاده میکنند غافل از آنکه نتیجه چاپ رنگ ها در فرم های عمومی و در مواقع زیادی حتی در فرم های اختصاصی مطلوب نخواهد بود . برای جلوگیری از این مسئله مواردی را به صورت مختصر توضیح می دهیم که در انتخاب رنگ بسیار مهم هستند .

نکته 1: به دلیل اینکه رنگهای اصلی از ترکیب رنگهای CMY به دست می آیند دقیقا با RGB مطابقت ندارند به همین دلیل است که وقتی عکسی با وضعیت RGB به وضعیت CMYK تغییر می‌کند، تغییر رنگ پدیدار می شود.

نکته 2: رنگ مشکی در چاپ، اگر به تنهایی روی کاغذ یا گلاسه چاپ شود از ترکیب سفیدی کاغذ و مشکی خاکستری پررنگ بدست خواهد آمد که برای جلوگیری از این کار بهتر است درصدی از رنگهای دیگر در زمینه استفاده شود سپس رنگ مشکی روی آنها قرار بگیرد.

درصد پیشنهادی ما جهت به دست آوردن مشکی زمینه چنین است:C:70 M:70 Y:70 K:100

برای کارهایی با سایز بزرگ تر از کارت ویزیت این ترکیب صحیح نبوده و بنا به شرایط تغییر پذیر است.

A. اگر زمینه کار کاملاً مشکی باشد ترکیب فوق صحیح است.

B. اگر زمینه طرح دار باشد به گونه ای که در طرح زمینه بیش از 40 درصد رنگ قرمز با ترکیب (C:0 M:100 Y:100 K:0) وجود داشته باشد برای مابقی رنگ مشکی زمینه بهتر است از ترکیب C:70 M:60 Y:60 K:100 استفاده شود.

C. اگر زمینه طرح دار باشد به گونه ای که در طرح زمینه بیش از 40 درصد رنگ سبز با ترکیب (C:100 M:0 Y:100 K:0) وجود داشته باشد بهتر است برای مابقی رنگ مشکی زمینه از ترکیب C:60 M:70 Y:60 K:100 استفاده شود.

چگونگی ساخت رنگ قرمز و طیف مربوط به آن:

بهترین رنگ معمولاًC:0 M: 100 Y:100 K:0 است.

در صورتیکه به رنگ مذکور درصدی ازC اضافه شود رنگ قرمز حالت چرک می شود و اگر C:0و درصدی ازK به آن اضافه شود رنگ به سمت زرشکی می رود. اگر C:0 Y:100 K:0 باشد و بهM درصد بدهیم با افزایش درصدM طیف های مختلف نارنجی به وجود می آید.

چگونگی ساخت رنگ آبی و سورمه ای و طیف های مربوط به آن:

همان طور که میدانیم ترکیب C: 100 M:0 Y:0 K:0 آبی فیروزه ای است. برای به دست آوردن طیف های مختلف آبی کافیست بهK وM درصدهای مختلفی بدهیم به گونه ای که جمع درصدM , K بیشتر از 50 نشود و برای به دست آوردن طیف های مختلف سورمه ای کافیست به K , M درصدهای مختلفی بدهیم به گونه ای که جمع درصد آنها از 100 تجاوز نکند به گونه ای کهM بیش از 70 و K بیش از 30 نشود.

نکته قابل توجه اینست که رنگهایی که از ترکیب دو رنگ M,C با درصد مساوی به وجود می آیند طیف های مختلف یاسی میباشند که به بنفش تیره ختم می شود.

رنگهای ترکیبی

رنگ های ترکیبی معمولاٌ در چاپ دارای نوسان زیادی می باشد برای اجتناب از این موضوع لازم است اطلاعات خود را در مورد ترکیب رنگ و چگونگی ترکیب آنها افزایش دهیم تا این مشکل را بتوانیم به حداقل ممکن تقلیل دهیم. برای به دست آوردن رنگهای ترکیبی سعی کنید رنگ اول را غالب و رنگ دوم را کمتر از 70 درصد رنگ اول بگیریم و برای درصد رنگ سوم میزان آنرا 10 تا 70 درصد رنگ اول انتخاب کنیم در این حالت بهتر است رنگ چهارم را صفر در نظر بگیرید.

مثال1: C:100 رنگ اول M:70 رنگ دوم K:10 رنگ سوم Y:0 رنگ چهارم

مثال2: M:80 رنگ اول Y:56رنگ دوم C:8 رنگ سوم K:0 رنگ چهارم

نکته 1: هراندازه رنگ سوم به 10 درصد نزدیکتر باشد نوسان چاپ کمتر است.

نکته 1: در انتخاب رنگهای ترکیبی پس از انتخاب رنگ اول رنگهای دیگر می توانند درصد کمتری نسبت به درصد پیشنهادی داشته باشند.

مثال3: C:100 M:50 Y:0 K:5 یا C:8 M:80 Y:30 K:0

نکته 3: اگر رنگی را به شما پیشنهاد دادند و از فرمول بالا پیروی نمی کرد می توانید با استفاده از فرمول بالا رنگی بسیار نزدیک به آن را بسازید.

رنگ های حساس :

متوقع نباشید هر رنگی که داخل مانیتور می بینید قابل اجرا در فرم های عمومی باشد . در نظر داشته باشید رنگ هایی مانند :

قهوه ای - زرشکی - بنفش و بعضی رنگ ها که برای ایجادشان از هر 4 رنگ اصلی استفاده شود با اختلاف بیشتری مواجه خواهد شد

رنگ های خاص

رنگ هایی از قبیل طلایی ، نقره ای و اکلیلی در ترکیبات CMYK وجود ندارد . به این رنگ ها ، رنگ های پنجم یا Spot می گویند . ( در قسمت رنگ های تفکیکی در چاپ اختصاصی توضیح داده شده است )طبقه بندی: آشنایی با امور چاپی،

شنبه 24 تیر 1396 | 07:13 ب.ظ | جواد جواد | نظرات