ماژول LED  بلوکی است که از کنار هم قرار گرفتن LED و سایر قطعات الکترونیکی به وجود آمده است که در ابعاد و رنگ های متفاوت تولید و عرضه می گردد.

ماژول ال ای دی همراه باکنترلر و پاور تغذیه در یک قاب /فریم تابلو روان کنار هم قرار می گیرند و نمایشگر LED  و تلویزیون شهری  را به وجود می آورند که به عنوان یک پیام نمای متحرک با ویژگی های جذای نوری و افکتهای خیره کننده بر سر درب مکان های تجاری بسیاری از صنوف استفاده می شوند، نمایشگر ال ای دی به مرور جایگزین مناسب و کارآمدتری نسبت به تابلو های سنتی فلکس و بنر و.. بگیرند. همچنین استفاده از تابلو روان LED و تلویزیون شهری به عنوان یک راه جدید برای تبلیغات آزادی عمل بیشتری به مصرف کننده برای تبلیغات گسترده می دهد زیرا بهره گیری از تکنولوژی LED توانایی بالاتری برای جذب بیننده و ارائه موثر کالا دارد.


                  
.

ماژول ال ای دی از طریق کابل به نام کابل فلت با هم سری و از طریق کنترلر برنامه دهی می‌شود.
منبع تغذیه یا پاور تغذیه برق مورد نیاز تابلو ال ای دی را تامین میکند .

یکی از مشخصه های مهمی که باید در مورد ماژول ال ای دی تابلو روان در نظر داشت ابعاد آن است که در ابعاد مختلفی نظیر ۳۳* ۱۶۰ یا ۱۶* ۱۶ و غیره ساخته می شوند از کنار هم قرار گرفتن انواع ماژول ال ای دی می توان تابلو روان و تلویزیون شهری در ابعاد مختلف و با توجه به کارایی که از تابلو ال ای دی انتظار می‌رود تولید و در اختیار مصرف کننده قرار داد.

ماژول های تابلو روان معمولا از لحاظ رنگ هایی که تولید می کنند انواع مختلفی دارند که در ادامه به اختصار هر یک از آنها را بیان می کنیم:


ماژول ال ای دی تک رنگ:

این نوع ماژول های ال ای دی (LED) می‌توانند فقط یک رنگ تولید کنند که بنا به نوع رنگ تولید به چند نوع کلی مثل تک رنگ قرمز(R) یا تک رنگ آبی(B) یا تک رنگ سفید(W) و یا تک رنگ سبز(G) می باشد.

ماژول ال ای دی سه رنگ و هفت رنگ:

ماژول ال ای دی سه رنگ با بهره گیری از دو رنگ ال ای دی به کار رفته در آن قابلیت نمایش سه رنگ و ماژول ال ای دی هفت رنگ با استفاده از سه رنگ ال ای دی که در ساخت ماژول به کار رفته قابلیت نمایش هفت رنگ را دارا می باشند.
در این نوع ماژول ها در هر نقطه به جای یک چراغ ال ای دی از دو چراغ ال ای دی استفاده می شود .

ماژول های فول کالر تمام رنگ:

در این نوع ماژول ها از ترکیب سه رنگ آبی و قرمز و سبز و در واقع ایجاد طیف نور ترکیبی از هر سه چراغ طیف‌های مختلفی از نور ها ایجاد می شود، که می توانند تعداد بسیاری رنگ تولید کنند.
ماژول ال ای دی تمام رنگ با ترکیب رنگ که به رنگ های اصلی قرمز سبز و آبی می باشند قابلیت نمایش ۱۶ میلیون رنگ را دارا می باشند مانند ماژول تمام رنگ RGB.
نوع دیگری از ماژول ال ای دی تمام رنگ وجود دارد که ترکیب این سه رنگ در یک ال ای دی انجام می شود که به این نوع ماژول ال ای دی ماژول تمام رنگ ۳ در ۱ می گویند.
ماژول تمام رنگ یا فول کالر قابلیت پخش تصاویر و فیلم ها را به صورت فول کالر دارا می باشد و به صورت عمده در ساخت تلویزیون های شهری مورد استفاده قرار می گیرند.


ماژول تابلو روان LED از نظر قدرت جاروب یا اسکن صفحه نمایشگر تابلو:

ماژول رفرش Refresh تابلو روان:

مدارات و سخت افزار این نوع ماژول ها به گونه ایست که سرعت رفرش یا به‌روزرسانی نمایشگر آن بسیار بالاست و نمایشگر ماژول تابلو روان ال ای دی به قدری سریع رفرش می‌شود که ممکن است چشم عادی متوجه آن نگردد.

ماژول ثابت یا استاتیک تابلو روان:

در این نوع ماژول های تابلو روان ال ای دی نوع مدارات ماژول و سخت افزار آن به گونه ای است که نمایشگر ماژول تابلو جاروب یا اسکن شده و به صورت ثابت اطلاعات خود را نمایش می دهد و این عمل باعث می‌شود نور این نوع ماژول ها بیشتر باشدو تصویر نمایشی نیز لرزش نداشته باشد. به همین دلیل ماژول های استاتیک قیمت بالاتری نسبت به ماژول های رفرش دارند، البته در بازار معمولا ماژول های رفرش فروش بیشتری دارند زیرا قیمت پایین تری دارند و نور این نوع ماژول ها نیز خوب است و کیفیت خوبی دارند .عوامل تاثیرگذار در کیفیت ماژول ال ای دی

عوامل زیادی در کیفیت تابلو روان تاثیر دارد و این عوامل تک تک مکمل یک دیگر می باشند و هر یک مشخصه و وظیفه خاصی در اختیار دارند .چیپ ال ای دیLED chip) :چیپ ال ای دی قطعه بسیار کوچکی می باشد که بیشترین تاثیر را بر روی شدت نور ال ای دی دارد در واقع می توان گفت مهمترین قطعه در یک ماژول ال ای دی، چیپ آن می باشد.
 
2)آی سی(IC):اهمیت آی سی خصوصا در تابلو های بزرگ و فول کالر بسیار زیاد می باشد.چرا که کلیه دستورهای مربوط به افکت ها پس از دریافت از کنترلر توسط آی سی توزیع می گردد،اگر IC نتواند جریان الکتریکی را به خوبی عبور دهد شدت نور ماژول کاهش می یابد.
 
3)PCB(printed circuit board):
 
اهمیت این قطعه ازین جهت می باشد که استفاده از برد نازک  در ماژول ال ای دی موجب ایجاد حرارت و کاهش کارایی قطعه می شود.
 
4) رزین(resin):رزین وظیفه آب بند نمودن قطعه را دارد همچنین این ماده به نوعی نقش عایق حرارتی بین ال ای دی و برد ماژول را بر عهده دارد.
 
 
5)جنس فریم: باید از جنس پلاستیک ABS دست اول باشد که موجب دوام ماژول در شرایط آب و هوایی سخت می باشد. فریم نامرغوب بعد از مدتی باد کرده و به تدریج دور تا دور ال ای دی را احاطه می کند و موجب افت شدت نور میشود.
 
6)کپسولیشن ال ای دی: کیفیت نامرغوب و عدم شفافیت مناسب موجب کاهش شدت نور دهی چیپ یا تغییر رنگ ال ای دی می باشد .


                 
طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

شنبه 19 مرداد 1398 | 09:26 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات